Blog

Zalety zastawy stołowej z ceramikiZastawa stołowa to wszystkie naczynia, których używamy do spożywania i podawania potraw oraz napojów. Nie wliczają się do niej te  służące do przygotowywania posiłków. Pierwsze naczynia ceramiczne pojawiły się kilkanaście tysięcy lat p.n.e. Współczesne ceramiczne zastawy stołowe są połączeniem tradycyjnej techniki, wysokiej jakości i nowoczesnego designu. Poznajmy ich zalety!

Funkcjonalność, trwałość, ekologia

Zastawa stołowa z ceramiki to rozwiązanie praktyczne i funkcjonalne. Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje naczyń z ceramiki, począwszy od wielu typów talerzy, poprzez filiżanki, kubki, dzbanki, wazy, karafki, misy, salaterki, aż do sosjerek, maselniczek czy solniczek. Szeroki wybór pozwoli na zaspokojenie wszystkich potrzeb użytkowych. Zastawa stołowa z ceramiki jest bardzo trwała, odporna i wytrzymała. Przede wszystkim nie poddaje się działaniu wysokich temperatur. Naczynia z ceramiki z powodzeniem można stosować w piekarniku czy kuchence mikrofalowej. Jest także odporna na środki chemiczne i ścieranie. Wykazuje właściwości ognioodporne. Ceramiczna zastawa stołowa wyróżnia się dobrymi właściwościami mechanicznymi i znaczną twardością. Dodatkowo ma właściwości dielektryczne i izolacyjne – nie przewodzi prądu elektrycznego. Poza tym, naczynia ceramiczne bardzo łatwo jest utrzymać w czystości. Nie wymagają one specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych i z powodzeniem można je myć w zmywarce bez obawy o utratę estetycznego wyglądu.

Zastawy stołowe z ceramiki, produkowane przez polskie fabryki i manufaktury, są ekologiczne. Do ich produkcji nie stosuje się szkodliwych związków chemicznych, a sam proces wytwarzania nie szkodzi środowisku. Polska ceramika posiada niezbędne atesty dopuszczające ją do kontaktu z żywnością.

Ponadczasowa stylistyka i nowoczesny design

Polskie fabryki ceramiki wyróżnia poszanowanie tradycji, co nadaje naczyniom ponadczasową stylistykę. Słynna ceramika bolesławiecka kontynuuje tradycję ręcznego zdobienia metodą stempelkową, dzięki czemu zastawa zyskuje bogate walory estetyczne. Powracająca moda na naczynia ceramiczne sprawia, że ich obecność w domu jest znakiem dobrego gustu i znajomości trendów współczesnej sztuki użytkowej. Nowoczesne zastawy stołowe z ceramiki to bowiem nie tylko przedmioty użytkowe, ale również dekoracyjne. Motywy graficzne nawiązują do natury i wzorów ludowych, co sprawia że swobodnie wpisują się zarówno w stylistykę rustykalną, jak i minimalistyczną. W manufakturach bolesławieckich przy produkcji ceramiki pracują nie tylko rzemieślnicy, ale również artyści – projektanci. Przykładowo, z Manufakturą z Bolesławca współpracują Magda Gazur, , Bartek Mejor, Oskar Zięta. To dzięki nim ceramiczne naczynia są atrakcyjne wizualnie. Stają się unikatami i must have designerskiego świata.


Wróć do bloga