Blog

Skąd się wzięły kwiaty na ceramice?Motyw kwiatów na ceramice pojawia się od bardzo dawna. Dziś wydaje nam się bardzo folkowy i polski, jednak historia zdobień florystycznych na naczyniach jest długa i sięga samych początków ceramiki.


Wpływ ceramiki chińskiej


Produkcja ceramiczna ma swoje początki w Chinach w latach 618-906 r. n. e. Do Europy pierwsze wieści o cudownej ceramice dotarły w 1295 roku - wraz z powrotem z podróży do Chin Marco Polo. Import chińskich naczyń zaczął się od 1522 roku i szybko w całej Europie zapanowała moda na kolekcjonowanie kruchych przedmiotów o dużej wartości. Bogaci ludzie organizowali w swoich domach specjalne porcelanowe gabinety, które zapełniane były cennymi naczyniami i ozdobami. Większość z nich było zdobionych motywami roślinnymi, które w azjatyckiej kulturze miały symboliczne znaczenie. To właśnie te naczynia stały się jedną z inspiracji dla europejskich twórców ceramiki, którzy równie często zaczęli zdobić ją kwietnymi wzorami.


Rozwój botaniki


Drugim czynnikiem, który sprawił, że coraz bardziej popularne w Europie były ornamenty florystyczne był dynamiczny rozwój botaniki. Od końca XVI wieku wydawano popularne zielniki. Znaleźć w nich można było precyzyjne rysunki i opisy roślin rodzimych, a także tych egzotycznych, które Europejczycy spotykali podczas swoich podbojów kolonialnych. Rośliny te trafiały później jako ozdobne motywy na różnego rodzaju naczynia. Zdobnictwo ceramiki od samego początku było zafascynowane mnogością roślinnych kształtów i motywów. Wzory florystyczne zmieniały swoją formę na przestrzeni wieków, były nacechowane wpływami epoki, w jakiej powstawały. Rokoko ceniło subtelne kwiaty o płynnych liniach, barok hołdował naturalizmowi, secesja umiłowała finezyjne kształty, a styl art deco nadał roślinnym wzorom geometrycznych form.


Kwiaty z Bolesławca


Ceramika z Bolesławca także inspirowała się od dawna kwietnymi motywami. Charakterystyczne kobaltowe roślinne wzory są znane na całym świecie. W najnowszych kolekcjach pojawiają się też eklektyczne zestawienia i wielkie bogactwo roślinnych wzorów. Współczesne naczynia z Bolesławca kuszą mnogością barw i kwietną ornamentyką.


Wróć do bloga