Blog

Niezwykłe dzieje ceramiki bolesławieckiejCeramika bolesławiecka utożsamiana jest z niepowtarzalną jakością oraz wyjątkową estetyką. Co więcej, od setek lat cieszy się ona uznaniem w Polsce oraz za granicą. To niepowtarzalne wyroby, które trudno pomylić z innymi. Czy wiesz, jak wyglądają jej dzieje i z czego wynika jej wiekowa popularność?

Jaka jest historia ceramiki bolesławieckiej?

Już w okresie średniowiecza odkryto w okolicach Bolesławca złoża glinki ceramicznej. Tamtejsi mieszkańcy szybko znaleźli jej zastosowanie, tworząc efektowne naczynia. Co ciekawe, w mgnieniu oka zyskały one popularność nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. Wiadomo, że zagraniczni kupcy docenili bolesławieckie wyroby w szczególności za wysoką jakość oraz niepowtarzalną estetykę.

W XIX wieku istniało już 15 garncarni, które trudniły się tworzeniem charakterystycznej ceramiki bolesławieckiej. Wówczas zrodziło się również stosowane do dziś wzornictwo, opierające się na wykorzystaniu motywów ptaków, kwiatów oraz innych roślin. Były one nanoszone specjalnymi stemplami, co z kolei zapoczątkowało metodę stempelkową.

Dlaczego ceramika bolesławiecka jest tak popularna?

Jak już zostało wspomniane, wynika to przede wszystkim z jej bogatej historii. Nie należy jednak zapominać o ogromnej roli garncarzy, którzy na przestrzeni tak wielu lat oparli się pokusie pójścia na skróty. Tak samo jak setki lat temu, nawet dziś ceramika bolesławiecka tworzona jest w całości ręcznie. Dotyczy to zarówno początkowych etapów tworzenia naczynia, jak i jego późniejszego zdobienia.

Co więcej, ceramika bolesławiecka doceniania jest również za jakość. Wszelkie naczynia z tego regionu tworzone są z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Sprawia to, że wszystkie wyroby są wyjątkowo trwałe, a ponadto niesamowicie estetyczne. Słowem, trudno pomylić je z innym rodzajem ceramiki. Wszystko to sprawiło, że ceramika bolesławiecka cieszy się aż 700-letnią tradycją, a także niesłabnącym zainteresowaniem.


Wróć do bloga