Blog

Nie tylko kobalt - kolory bolesławieckiej ceramikiKobalt to kolor, który stanowi znak rozpoznawczy dla bolesławieckiej ceramiki. Jest ponadczasowy i uniwersalny, dlatego też pojawia się zarówno na naczyniach inspirowanych tradycją, jak i tych najbardziej nowoczesnych. Instytut Pantone ogłosił go nawet kolorem roku 2020 – jest więc zarówno kolorem historycznego dziedzictwa Bolesławca, jak i aktualnych trendów!

Jednak kobalt to nie jedyna barwa, która zdobi kolekcje produkowane w Manufakturze w Bolesławcu.

Różne odcienie ceramiki bolesławieckiej

Ceramika bolesławiecka zyskała sobie uznanie nie tylko ze względu na swoją trwałość, ale przede wszystkim wyjątkową estetykę. Pierwotnie naczynia, tworzone tradycyjnymi metodami, występowały w odcieniach brązowych. Wraz z postępem technologicznym można było wykonywać ceramikę mlecznobiałą, którą w Bolesławcu ozdobiono ręcznie malowanymi lub stemplowanymi motywami, najczęściej ludowymi.

Kobalt od zawsze dominował, ale bolesławieckiej ceramice nigdy nie brakowało innych barw, w tym przede wszystkim niebieskiej, zielonej czy czerwonej. Różnorodne elementy dekoracyjne, jak np. oczka, kwiatki, listki, motywy ludowe, tworzyły kompozycje różnych barw, które jednak zawsze zestawiane były ze sobą w sposób przemyślany i gustowny.

Obecnie Manufaktura w Bolesławcu nadal bazuje na mocnych, tradycyjnych podstawach, jednak chętnie czerpie inspiracje z nowoczesnych trendów. Coraz częściej można więc podziwiać w jej ofercie kolekcje wielobarwne, wykorzystujące różnorodne geometryczne i abstrakcyjne motywy.

Doskonałym przykładem kolorowej, a jednocześnie klasycznej kolekcji jest Flower Line, czyli ceramika o unikatowych, a jednocześnie uniwersalnych wzorach kwiatowych, bazująca na odcieniach kobaltu, a także czerwieni, żółtego, niebieskiego, zielonego.

Kolekcja Kolorlove — elegancja w pogodnym, radosnym wydaniu

Miłośnicy kolorów, którzy cenią również dobrej jakości ceramikę, z całą pewnością zachwycą się kolekcją Kolorlove. To seria talerzy, misek, kubków, pater i półmisków z Bolesławca, które same w sobie będą dekoracją stołu podczas codziennych posiłków. Barwna seria to zupełnie inne spojrzenie na tradycję i ludowe wzory, które stały się inspiracją do stworzenia nowoczesnej, oryginalnie dekorowanej ceramiki użytkowej.

Kolekcja Kolorlove jest pełna intensywnych kolorów i stanowi ciekawą alternatywę dla dominujących obecnie na rynku naczyń o minimalistycznych formach, utrzymanych w jednolitych odcieniach. Inspiracją do ich stworzenia było wzornictwo skandynawskie.

 


Wróć do bloga