Blog

Nakrywamy do stołu. Jak dobrze ułożyć talerze i sztućce?Bez względu na to, czy organizujemy duże eleganckie przyjęcie, czy też swobodne spotkanie w rodzinnym gronie, warto zadbać o to, aby serwowane posiłki były nie tylko smaczne, ale i estetycznie podane. Nakrywając do stołu, warto kierować się kilkoma istotnymi zasadami, dotyczącymi przede wszystkim ułożenia sztućców i talerzy.

Nakrywanie do stołu: jak ułożyć talerze

 • Zastawę stołową należy ułożyć w odległości 2 cm od krawędzi stołu.
 • Jeśli organizujesz wyjątkowo eleganckie przyjęcia i chcesz, aby wszystko było zgodne z zasadami savoir-vivre’u, możesz najpierw ustawić tzw. podtalerz. Jest to talerz serwisowy, płaski, który nie służy do jedzenia - spełnia funkcję podstawki, na której ustawiane są kolejne elementy zastawy. Opcjonalny podtalerz może swym wyglądem różnić się od pozostałych elementów kompletu obiadowego.
 • Talerze ustawiane są zgodnie z kolejnością podawanych dań. Jeśli planujemy podawać przystawki, zupę, danie główne i deser, zaczynamy od talerzy płaskich — najpierw do dania głównego, a później talerzyk do przekąsek. Po zjedzeniu przekąsek zabieramy mniejsze talerze, a na płaskich ustawiamy talerze głębokie do zupy. Jeśli jednak menu nie obejmuje przystawek, wystarczy, że nasze nakrycie składać się będzie z talerza płaskiego i głębokiego. Z kolei talerzyki deserowe podawane są dopiero po zjedzeniu dania głównego i zabraniu wszystkich innych talerzy i półmisków ze stołu.
 • Jeżeli planujesz podawanie pieczywa na indywidualnych talerzach, należy ustawić je w lewym górnym rogu nakrycia, powyżej ostatniego widelca. Jest to zwykle niewielki talerzyk, na którym umieszczamy małe bułki lub kilka kromek chleba (ewentualnie porcję masła).

O czym jeszcze warto pamiętać układając talerze?

Wszystkie talerze powinny należeć do tej samej zastawy lub być dobrane np. kolorystyką, stylem i materiałem. Warto zadbać nie tylko o to, aby ładnie prezentowały się wizualnie, ale również były dobrej jakości. Nasza Manufaktura zapewnia różnorodne zastawy stołowe, które mogą pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale i dekoracyjną. W ofercie znajdują się zarówno kolekcje idealnie nadające się na uroczyste przyjęcia, jak i spotkania o bardziej swobodnym charakterze.

Nakrywanie do stołu: jak ułożyć sztućce

 • Podobnie jak przy ustawianiu talerzy, również przy doborze sztućców należy kierować się kolejnością podawanych dań.
 • Pamiętaj o podstawowej zasadzie: po prawej stronie zawsze układamy noże, po lewej widelce.
 • Po prawej stronie kładziemy nóż stołowy do dania głównego, który znajduje się najbliżej talerza. Jego ostrze powinno być skierowane w stronę talerza. Jeśli podawane będą dania rybne, jako drugi układamy odpowiedni nóż do ryb. Następna w kolejności jest łyżka do zupy. Najbardziej oddalony od talerza jest nóż przystawkowy. Jeśli jednak menu jest mniej urozmaicone, wystarczy ograniczyć się do noża stołowego oraz łyżki.
 • Lewa strona przeznaczona jest do ułożenia widelców, które powinny być ułożone symetrycznie do noży i łyżek. Najbliżej talerza układamy widelec stołowy, następnie widelec do ryb (jeśli podawane będą ryby) oraz widelec do przystawki. Widelce muszą być skierowane zębami ku górze.
 • Przy talerzyku do pieczywa należy ułożyć nóż do pieczywa, którego ostrze kierujemy w lewą stronę. Dodatkowo trzeba też zadbać o płaski nożyk do masła.
 • Nie można też zapominać o sztućcach przeznaczonych do deserów. Łyżki deserowe oraz widelczyki do ciasta ustawiamy nad dużym talerzem, równolegle do krawędzi stołu. Najpierw kładziemy widelczyk z trzonkiem skierowanym w lewo, a nad nim łyżkę z trzonkiem w prawo.
 • Gdy menu na przyjęciu jest zdecydowanie bardziej rozbudowane, kolejne sztućce podajemy wraz z poszczególnymi potrawami.

O czym jeszcze warto pamiętać układając sztućce?

Odległość pomiędzy poszczególnymi sztućcami powinna wynosić ok. 1 cm. Trzeba starać się, aby dolne krawędzie poszczególnych sztućców przebiegały wzdłuż jednej linii, wyznaczonej przez brzeg talerza. Trzeba zadbać też o to, aby wszystkie sztućce na stole były z jednej kolekcji.


Wróć do bloga