Blog

Naczynia na lata - bądź eko dzięki kamionceNaczynia kuchenne powinny być estetyczne, higieniczne i trwałe. Wszystkie te cechy mają naczynia wykonane z kamionki. Kamionka to ceramika, będąca mieszanką liny, szamotu, soli kuchennej i piasku kwarcowego wypalana w bardzo wysokiej temperaturze (rzędu 1200-1300°C). Charakterystyczna dla tego typu naczyń jest brązowa, lśniąca powierzchnia naczyń. Zobaczmy, dlaczego naczynia z kamionki zyskują z roku na rok coraz większą liczbę entuzjastów?


Czym charakteryzują się naczynia z kamionki?

Kamionka jest stosowana od dawna do produkcji naczyń kuchennych. Ostatnimi czasy, wraz z coraz większą popularnością eko filozofii oraz życia zgodnie z naturą, naczynia naturalne wracają do łask. Te dostępne w ofercie sklepów internetowych dziś i te, którymi posługiwały się nasze babcie, niczym praktycznie się nie różnią. Najczęściej używamy ich do produkcji domowego smalcu, kiszenia ogórków. To również świetne naczynia do serwowania kawy, herbaty czy grzanego wina, ze względu na fakt, iż są  całkowicie bezwonne i nie zmieniają smaku żadnej z potraw, co zdarza się niestety odpowiednikom wykonanych z innych materiałów. Kamionka przyspiesza zachodzenie procesu fermentacji, jednocześnie zapobiega pleśnieniu zawartości. Dzięki tej właściwości żywność kiszona w naczyniach kamionkowych nie psuje się.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów naczyń kamionkowych takich jak np.:

- maselnica,

- makutra,

- kubki,

- talerze,

- wazony,

- cukiernice,

- podgrzewacze,

- imbryki i czajniczki,

- garnki do kiszenia.

 
Jakie produkty żywnościowe można przechowywać w kamionkach?

W naczyniach kamionkowych nie tylko warto przechowywać smalec, bigos, czy ogórki kiszone, ale również jest to idealne naczynie używane w okresie Bożego Narodzenia do przygotowania ciasta na świąteczny piernik, czy ciasto drożdżowe. Ceramiczne naczynia z pokrywą sprawdzą się także do przechowywania cebuli, czosnku i pieczywa.

Kubki używane do kawy, herbaty, kakao, czekolady, naparów ziołowych, grzanego wina i miodu pitnego, zapewniają odpowiednie trzymanie ciepła trunku, jednocześnie chroniąc nas przed poparzeniem. Podobnie jak współczesne kubki termiczne, kamionka ma właściwości termoizolacyjne.

Idealne na prezent, wspaniała dekoracja

Dla tych, którzy nie gotują, a chcą w swojej kuchni mieć nietuzinkowe dodatki, naczynia kamionkowe będą świetnym elementem dekoracyjnym. Często wykorzystuje się je do wystroju restauracji, kwiaciarni, karczm, sal weselnych i popularnych wiejskich stołów. Dzięki ich właściwościom nawet jeśli ulegną lekkim uszkodzeniom, można je nadal  w duchu re-use używać jako donicę, czy ozdobę skalnego ogródka lub przydomowego tarasu. Mniejsze naczynia takie jak filiżanki, kubki czy czajniczki można z kolei przerobić na pomysłowe karmniki dla ptaków, jeśli uznamy, że ich uszkodzeń nie można naprawić. Z kolei talerze i talerzyki z drobnymi uszkodzeniami można zaadaptować do roli podstawek pod doniczki dla kwiatów.

Współczesna kamionka nadaje się do używania w mikrofalówkach piekarnikach, bezpiecznie można myć ją w zmywarkach, przez co pokochają ją nie tylko zwolennicy eko nurtu.

Klasyczna ceramika kamionkowa to brąz, ale dzisiejsza technologia i możliwość barwienia kamionki materiałami całkowicie naturalnymi i bezpiecznymi dla środowiska sprawia, że możemy zakupić kolekcje ceramiki kamionkowej w wielu niepowtarzalnych wzorach, kolorach, dostosowując je do swoich indywidualnych upodobań i potrzeb.

 


Wróć do bloga