Blog

Na czym polega proces szkliwienia ceramiki?Ceramika powstaje ze specjalnej masy, której głównym składnikiem jest glina.  Jak łatwo się domyślić, taki wyrób wymaga dodatkowej obróbki, aby możliwe było uzyskanie pożądanych walorów estetycznych. Jedną z najpopularniejszych metod uszlachetniania ceramiki jest jej szkliwienie.

Czym jest i jak wygląda szkliwienie ceramiki?

Proces szkliwienia polega na nanoszeniu na wyrób ceramiczny warstwy masy szklanej.  Dzięki takiemu zabiegowi zwiększa się wartość użytkową oraz estetyczną danego produktu. Ceramika zyskuje wówczas charakterystyczny połysk, możliwe jest jednak wykorzystanie powłoki matującej. Niektóre z nich mogą również nadawać kolor. Co istotne, po procesie szkliwienia wyrób staje się bardziej odporny na przenikanie wody, a także uszkodzenia mechaniczne.

Warto mieć na uwadze, że istnieją trzy metody szkliwienia, a mianowicie:

- zanurzenie - ceramikę zanurza się na chwilę w zawiesinie, a następnie umieszcza w piecu; ta metoda sprawdza się szczególnie w przypadku konieczności uszlachetnienia wielu wyrobów jednocześnie;

- natryskiwanie – do tej metody niezbędny jest odpowiedni rozpylacz oraz dodatkowe wyposażenie, takie jak okulary ochronne czy maska; wymaga dużej wprawy oraz doświadczenia;

- malowanie – warstwę masy szklanej nanosi się pędzlem na daną powierzchnię; jest to metoda bardziej pracochłonna niż powyższe, gdyż wymaga sporo precyzji.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat procesu szkliwienia, a także nauczyć się go wykonywać, zapraszamy Cię na warsztaty ceramiczne w fabryce ceramiki w Bolesławcu. Oferujemy zajęcia dla dzieci oraz dorosłych, podczas których zdradzamy tajniki naszej pracy.

Czy szkliwienie ceramiki jest trudne?

Proces szkliwienia ceramiki nie jest trudny, jeżeli posiada się odpowiednią wiedzę. Chodzi tu przede wszystkim o znajomość technik nakładania szkliwa, jego poszczególnych rodzajów oraz zasad sporządzania zawiesin. Istotne jest także uprzednie zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa. Z całą pewnością jest to jednak proces, którego może nauczyć się każdy zainteresowany.


Wróć do bloga