Blog

Mycie i pielęgnacja ceramiki - o czym należy pamiętać?Naczynia ceramiczne na nowo wracają do łask, przeżywając swój renesans. Zaczynamy znowu doceniać nie tylko ich wyjątkowe piękno, ale także funkcjonalność, która dzięki dostosowaniu nowoczesnej ceramiki do obecnych wymogów, pozwala na łatwe mycie i pielęgnację kupowanych naczyń. Wyjaśniamy, w jaki sposób dbać o wiekową i nową ceramikę, aby na długo zachowała swój piękny wygląd i wyjątkowe właściwości.

Naczynia ceramiczne kiedyś i dziś…

W wielu domach znajduje się ceramika odziedziczona np. po dziadkach, a nawet pradziadkach, jednak coraz częściej kupujemy także współczesne naczynia ceramiczne, które powstają m.in. w Bolesławcu. Przez wieki produkcja ceramiki niewiele się zmieniła, jednak stosowane obecnie materiały pozwalają zwiększyć trwałość naczyń ceramicznych, ułatwiając jednocześnie ich mycie i pielęgnację. To, w jaki sposób powinniśmy dbać o naczynia ceramiczne, zależy od ich stanu oraz wieku. Wytwarzana kilkadziesiąt lat temu ceramika wymaga szczególnej dbałości podczas doboru środków czyszczących oraz sposobów mycia, jednak decydując się na zakup współczesnych naczyń ceramicznych, możemy bez problemu powierzyć ich mycie zmywarce.

Jak myć i pielęgnować współczesną ceramikę?

Mycie i pielęgnacja współczesnej ceramiki to sama przyjemność. Większość powstających obecnie naczyń ceramicznych możemy myć w zmywarce, co znacząco ułatwia życie i skraca czas, jaki musimy poświęcić na dbanie o piękny wygląd zastawy stołowej oraz wykonanych z ceramiki garnków i patelni. Warto wiedzieć, że mycie naczyń ceramicznych w zmywarce wymaga zastosowania niskiej temperatury oraz doboru odpowiedniego programu - najlepiej korzystać z programów zapewniających łagodne usuwanie zabrudzeń.

Jakich naczyń ceramicznych nie wkładać do zmywarki?

Choć nowoczesna ceramika jest odporna na działanie detergentów, to w przypadku pojawiających się na niej uszkodzeń, powinniśmy zrezygnować z mycia w zmywarce. Głębokie uszkodzenia powłoki ceramicznej oraz zapowiadające ich pojawienie się pękanie szkliwa to znak, że musimy zapomnieć o wygodzie korzystania ze zmywarki i myć uszkodzoną ceramikę ręcznie.

Mycie i pielęgnacja zabytkowej ceramiki 

Korzystając z wiekowej ceramiki, musimy w odpowiedni sposób o nią dbać. W tym przypadku konieczne jest mycie ręczne w delikatnym płynie do mycia naczyń. Wytwarzanej niegdyś ceramiki nie powinniśmy namaczać w wodzie oraz szorować ostrymi gąbkami i szczotkami. Po umyciu naczynia ceramiczne powinny zostać wytarte do sucha miękką ściereczką. Wiekowej ceramiki nie należy wkładać do zmywarki oraz usuwać z niej zanieczyszczeń np. za pomocą silnych środków odtłuszczających, bo może to spowodować jej uszkodzenie. Warto pamiętać, że niegdyś nie stosowano chemicznych detergentów, a mocno zabrudzone naczynia czyszczono m.in. popiołem, więc wiekowa ceramika nie jest odporna na współcześnie stosowane środki czyszczące np. związki znajdujące się w składzie tabletek do zmywarek.


Wróć do bloga