Blog

Dekoracyjne talerze na ściany - dekoracje z tradycjąKażdy z nas ma własną wizję urządzania wnętrza. Dziś jednak odstawmy je na bok i  przypomnijmy sobie piękną tradycję dekoracji ścian o ludowym rodowodzie. Talerze dekoracyjne, bo o nich mowa, to doskonały sposób na oryginalne i gustowne ozdobienie ścian w kuchni, salonie lub przedpokoju. Dekoracyjne talerze to także ciekawy pomysł na ozdobę wnętrza restauracji, kawiarni czy baru.

Talerze i znana na całym świecie ceramika bolesławiecka

Rozmawiając o ceramice, nie można przejść obojętnie obok sięgającej średniowiecza, dolnośląskiej tradycji. Bolesławieckie manufaktury od lat znane są z naczyń i dekoracji w charakterystycznych, biało-granatowych barwach. Rozwój tego rzemiosła związany był z naturalnymi zasobami gliny, w które obfitują ten region. Podróżując po Europie, a zwłaszcza po Hiszpanii i Portugalii również można napotkać liczne sklepy i stragany z ręcznie malowaną ceramiką, co tylko potwierdza popularność tej dziedziny rzemiosła. Wśród prac ceramików znajdziemy również talerze dekoracyjne, które doskonale nadadzą się na prezent lub jako ozdoba własnego mieszkania.

Jak wyeksponować talerze dekoracyjne na ścianie?

Patrząc od strony technicznej, jeśli chcemy przyozdobić ściany talerzami dekoracyjnymi, musimy zaopatrzyć się w modele z odpowiednim uchwytem lub samemu taki uchwyt zamontować. W drugim przypadku można zastosować haczyk do ramek, linkę lub zawieszkę sprężynową. Talerze ceramiczne, z racji ich dość pokaźnej wagi, należy przymocować solidnie. Teraz pozostaje jedynie zaprojektować kompozycję. Ile osób, tyle pomysłów, warto jednak trzymać się paru zasad. Warto wygospodarować osobną przestrzeń na talerze, aby pokazać je w całej okazałości i pozwolić na zachwycanie się ich urokiem. Niewskazane jest umieszczanie ich obok zdjęć, figurek czy trofeów. Talerze świetnie prezentują się na ścianie pomalowanej farbą betonową lub na tak zwaną “przecierkę”.

Jak dobrać talerze?

Kompozycja z talerzy może być symetryczna lub nieregularna. W symetrycznej można użyć talerzy jednakowej lub różnej wielkości, w nieregularnej najlepiej połączyć różne średnice talerzy. Bardzo ciekawie wygląda, gdy wisząca na ścianie grupa talerzy ma jakiś wspólny element: np. dominujący kolor albo motyw (np. kwiaty). Szczególnie efektownie będzie gdy dekoracyjne talerze będą w podobnym stylu co wykorzystywana przez nas zastawa stołowa.


Wróć do bloga