Blog

Czy ceramika użytkowa może być określana mianem sztuki?Ceramika użytkowa, ze względu na kunszt wykonania, ręczne wypalanie, a następnie ozdabianie, a także ze względu na wyjątkowe, niepowtarzalne wzornictwo, często określana jest mianem dzieła sztuki. O takiej klasyfikacji wyrobów ceramicznych świadczą również istniejące w polskich i zagranicznych muzeach zbiory ceramiki. Kilka słów o nich znajdziecie w naszym wpisie, a także dowiecie się, gdzie stworzycie swoje własne, ceramiczne dzieło sztuki!

Zbiory ceramiki w Polsce i za granicą

Polska pochwalić się może wielowiekową tradycją ręcznego wyrobu porcelany, której artefakty znajdują się między innymi w Dziale Fajansu oraz w Dziale Sztuki w muzeum we Włocławku. Pokaźna i niezwykle interesująca kolekcja około dwóch tysięcy zabytkowych przedmiotów ceramiki polskiej obejmuje przedmioty z okresu od VIII do połowy XX wieku.

Interesujące zbiory ceramiki z okresu od końca XIV do początku XX wieku znajdziecie także w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie będziecie mogli obejrzeć prace ze słynnej manufaktury ceramiki w Nieborowie oraz przykłady prac autorskich wybitnych ceramików polskich z przełomu XIX i XX wieku. W skład kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie wchodzą również fajanse, majoliki, kolekcje porcelany wiedeńskiej, porcelana rosyjska oraz liczący około dwóch tysięcy zabytków zespół XVIII–XIX-wiecznej porcelany z Miśni.

Ze zbiorów zagranicznych najbardziej znany jest zbiór ceramiki w słynnej, francuskiej manufakturze w Sèvres, której Ludwik XV nadał tytuł Królewskiej Manufaktury Porcelany. W Sèvres funkcjonuje również Narodowe Muzeum Ceramiki, gromadzące zbiory ceramiki użytkowej z całego świata i z różnych okresów historycznych. Oryginalną kolekcją ceramicznych naczyń, zgromadzoną w Państwowych Zbiorach Sztuki może pochwalić się również Drezno.

Stwórz własne, ceramiczne dzieło sztuki w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu!

Jeśli marzysz o stworzeniu własnego ceramicznego działa sztuki odwiedź nasze Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, w którym zaznajomisz się z wyjątkową kolekcją bolesławieckiej ceramiki, a także będziesz mógł przyjrzeć się procesowi powstawania słynnych, ceramicznych, bolesławieckich przedmiotów. Prezentujemy wszystkie etapy produkcji kamionkowych naczyń, w kontekście bolesławieckiej historii, pokazując, jak wytwarza się masę ceramiczną, odlewa formy, tłoczy się je, oczyszcza i wypala. W Żywym Muzeum Ceramiki w Bolesławcu Będziesz miał okazję przyjrzeć się temu, jak ozdabia się ceramiczne naczynia, szkliwi je, a następnie powtórnie wypala. Z myślą o najmłodszych gościach naszego muzeum przygotowaliśmy program warsztatów, w trakcie których dzieci lepią gliniane naczynia i samodzielnie je malują, poznając przy okazji lokalną historię. Każdy uczestnik warsztatów otrzymuje dyplom Młodego Ceramika. Serdecznie zapraszamy!


Wróć do bloga