Blog

Co może wpływać na jakość wyrobów ceramicznych?Naczynia ceramiczne były cenione od wieków. Znajdują się w wielu domach i ciężko wyobrazić sobie bez nich życie. Wyroby z ceramiki mogą być bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, jeśli są dobrej jakości. Ceramika wykonana jest z drobnych ziaren mineralnych. Po uformowaniu gotowego kształtu suszy się go, a następnie wypala w temperaturze ponad 1000 stopni Celsjusza.

Z czego wykonuje się najwyższej jakości ceramikę?

Bardzo istotnym czynnikiem mającym wpływ na trwałość przedmiotów wykonanych z ceramiki są wykorzystane materiały. Im lepszej jakości materiały, tym wyższej klasy produkt. Masa ceramiczna zawiera kaoliny oraz glinki, które są plastyczne, dzięki czemu jest możliwe uzyskanie dowolnego kształtu oraz łączenie elementów ze sobą. Kolejnym składnikiem masy są surowce krzemionkowe. Sprawiają one, że naczynie nie zmienia swoich kształtów oraz nie kurczy się w trakcie suszenia i wypalania. W masie ceramicznej znajduję się także topniki, które topią się w trakcie wypalania ceramiki i dzięki temu zmniejszają porowatość wyrobów. 

Kolejną ważną rzeczą wpływającą na jakość naczyń ceramicznych jest trwałość wzorów. Te wykonane z wysokiej jakości farb, będą odporne na mycie w zmywarce oraz nie będą podatne na zadrapania, czy odpryskiwanie. 

Ważne są nie tylko materiały, ale przede wszystkim człowiek

Same składniki nie wystarczą. Jakość ceramiki w ogromnej mierze zależy od wiedzy fachowców. To ich doświadczenie sprawia, że ceramika bolesławiecka jest wyjątkowo trwała. Dzięki swojej wiedzy są w stanie wykonać doskonałej jakości masę ceramiczną. Bardzo ważne w procesie przygotowywania ceramiki jest suszenie. Dzięki odpowiednio długiemu suszeniu ceramika jest doskonałej jakości. Jeśli byłaby suszona zbyt długo, sprawiłoby to, że naczynia byłyby kruche. 

Kolejnym kluczowym elementem jest dobranie idealnej temperatury wypalania. Ważny jest również czas wypału. Zarówno zbyt długi, jak i za krótki czas wypału spowoduje pogorszenie jakości ceramiki. W czasie wypalania masa ceramiczna zyskuje właściwości użytkowe.
Wróć do bloga