Blog

Ceramika bolesławiecka – połączenie tradycji i nowoczesnościTradycyjne naczynia ceramiczne powstają z odpowiednio uformowanej gliny, którą następnie poddaje się procesowi wypalania. Technika ta znana była już w starożytności i dlatego ceramika towarzyszy ludziom od kilku tysięcy lat. Współcześnie mamy dostęp do wielu nowocześniejszych technologii i materiałów, ale naczynia ceramiczne nadal pozostają w użyciu, a technika ich wytwarzania niewiele się zmieniła. Co więcej, ceramika cieszy się dużą popularnością i chętnie sięgamy po zastawę z niej wykonaną, zarówno przy codziennych posiłkach, jak i podczas bardziej uroczystych okazji. Jedną z polskich marek o uznanej renomie i wieloletniej tradycji jest Bolesławiec, znany od bardzo dawna z niezwykle trwałych i funkcjonalnych produktów o charakterystycznym designie.

 

Pamiętanie o korzeniach

Tradycje wytwarzania naczyń ceramicznych w Bolesławcu i okolicach sięgają średniowiecza i kontynuowane są aż do dziś. Charakterystyczne wzory ceramiki bolesławieckiej znane są od wielu lat chyba każdemu Polakowi i rozpoznawalne również na świecie. Ręczne zdobienia inspirowane wzorami występującymi w naturze, często w barwach bieli, granatu i z dodatkiem innych kolorów, ale nie tylko. Ważne jest przede wszystkim to, że projektanci tworząc nowe wzory, nie odcinają się od istniejącej tradycji i korzystają z wielu podpowiedzi, jakie daje sama przyroda. Dzięki temu powstają przepiękne zestawy obiadowe, komplety herbaciane i wiele innych akcesoriów. Ich wzory znakomicie sprawdzą się nie tylko we wnętrzach tradycyjnych i rustykalnych, ale będą również pasowały do aranżacji bardziej nowoczesnych.

Dodatkowo naczynia te są bardzo praktyczne w codziennym użytkowaniu, ponieważ bez obaw można je myć w zmywarce oraz wkładać do kuchenki mikrofalowej, aby podgrzać lub odmrozić znajdujące się w nich potrawy. Dzięki tym wszystkim zaletom ceramika z Bolesławca znajduje swoje stałe miejsce w naszych domach i mieszkaniach, bez obaw, że jakiekolwiek nowocześniejsze produkty są w stanie ją zastąpić.


Wróć do bloga