Blog

Ceramika a porcelana - podstawowe różnice między wyrobamiNiektórzy używają terminów „ceramika” oraz „porcelana” zamiennie, co w rzeczywistości jest błędem. Oba te pojęcie odnoszą się bowiem do różnych rodzajów wyrobów. Znajomość różnic pomiędzy nimi jest niezwykle istotna, jeżeli zamierzasz dokonać zakupu zastawy stołowej, serwisu kawowego lub innych produktów tego typu.

Czym różni się ceramika od porcelany?

Najprościej mówiąc, porcelana jest szczególną odmianą ceramiki. Dawno temu utożsamiana była z wysoką pozycją społeczną oraz dobrobytem. Dziś nadal symbolizuje luksus i klasę, jednak nie jest już tak trudnodostępna jak przed laty. Rozróżniamy porcelanę twardą oraz miękką. Pierwsza z nich wyróżnia się wyjątkową trwałością ze względu na swoją nienasiąkliwość. Mimo wielu lat użytkowania nadal zachowuje swoje pierwotne piękno. Porcelana miękka jest z kolei cieńsza, jednak jej miłośnicy najbardziej cenią właśnie jej delikatność.

Z kolei ceramiką nazywamy wszelkie wyroby z różnego rodzaju glinek. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się ceramika bolesławiecka, która znana jest już od XIX wieku. Popularność zyskała nie tylko w Polsce, ale także poza granicami naszego kraju. Jest ona wykonywana z porcelitu, fajansu lub kamionki, a ponadto zdobiona efektownymi wzorami. Tak ręcznie tworzone naczynia wyróżniają się niepowtarzalną estetyką, a także dobrą trwałością w trudnych warunkach kuchennych.

Różnice między ceramiką a porcelaną

Porcelana posiada wyższą wartość ze względu na swoje wyjątkowe cechy. Jest ona bardzo odporna na działanie czynników zewnętrznych, a także idealnie gładka. Przy uderzeniu wydaje charakterystyczny, metaliczny dźwięk. Oprócz tego jest niezwykle łatwa w czyszczeniu, bowiem do usunięcia tłuszczu wystarczy jedynie gorąca woda.

Pozostała ceramika jest nieco bardziej przystępna cenowo, gdyż do jej produkcji używa się tańszych materiałów. Nie jest tak trwała jak porcelana, jednak nadal może pochwalić się wysoką odpornością na wysokie temperatury czy uszkodzenia mechaniczne. Posiada ona jednak wyższą nasiąkliwość, przez co posłuży nieco krócej.


Wróć do bloga