Blog

Czym się wyróżnia oryginalna ceramika bolesławiecka?Zwyczajowo ceramiką określa się wyroby powstałe z odpowiednio uformowanej i wypalonej gliny. Obecnie ceramiką są wszystkie wyroby nieorganiczne i niemetaliczne, do wytworzenia których niezbędna jest obróbka cieplna. Nazwą ceramika bolesławiecka określa się wyroby ceramiczne, produkowane w Bolesławcu i okolicach. Traktowana jest jako element naszego materialnego dziedzictwa narodowego. Określa się ją również niemiecką nazwą Bunzlauer Keramik, od dawnej nazwy miasta.

Renomowany towar eksportowy

Oryginalna ceramika bolesławiecka jest marką znaną nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. To nasz renomowany towar eksportowy, który gościł między innymi na stole papieża Jana Pawła II czy księcia Williama i księżnej Kate. Swoją popularność ceramika bolesławiecka zawdzięcza korzystaniu z tradycyjnych technik zdobniczych przy jednoczesnym uwzględnianiu trendów w nowoczesnym wzornictwie. Ceramika bolesławiecka jest trwała, funkcjonalna i unikatowa. Znajdziemy wśród niej kompletną zastawę stołową, a także serwisy kawowe, patery, wazony czy kubki, a także naczynia unikatowe. Ceramika z Bolesławca jest wykonywana z tworzyw najwyższej jakości, dlatego jej kolory nie blakną w trakcie użytkowania. Z powodzeniem można ją również myć w zmywarkach i używać w piekarnikach czy mikrofalówkach – bez obaw o uszkodzenia. Dodatkowo, wyroby bolesławieckie są ekologiczne i posiadają atesty higieniczne dla produktów, przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Producenci ceramiki bolesławieckiej nie stosują środków chemicznych w procesie produkcji – nawet farby służące do zdobienia wyrobów są pozbawione szkodliwych substancji, takich jak kadm czy ołów.

Ręczne zdobienie techniką tradycyjną

Ceramika bolesławiecka, obok swoich walorów użytkowych, wyróżnia się również atutami estetycznymi. Wynikają one z ręcznej techniki zdobienia, która sprawia, że każdy przedmiot jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Producenci ceramiki bolesławieckiej korzystają przy tym z tradycyjnej metody ozdabiania, opracowanej w czasach średniowiecznych i z powodzeniem kultywowanej po dziś dzień. Polega ona na stemplowaniu. Wzór nanosi się na wyrób za pomocą specjalnie przygotowanego stempla z gąbki morskiej oraz pędzla. Po jego zużyciu przygotowuje się nowy stempel, dzięki czemu każdy z nich jest unikalny. To sprawia, że oryginalna ceramika bolesławiecka jest niemal nie do podrobienia i wprawne oko z pewnością wykryje próby fałszerstwa. Ceramika bolesławiecka wyróżnia się również charakterystyczną kolorystką – dominują w niej kobaltowe błękity, brązy, żółcie i zielenie. Przeważają regularne wzory kwiatowe i kropki, nawiązujące do dekoracji ludowych.


Wróć do bloga